
I
Ініціатива «Черемош-Фесту» привертає людей до рекреації та туризму в долині ріки Черемош. Майбутнє Карпатського регіону ми бачимо саме в світлі екологічного туризму, альтернативно до існуючого нині споживацького ставлення до природи.
Рафтинг Чорним Черемошем, екскурсії до найвизначніших місць Гуцульщини, ковальство, театр, майстер-класи, наметове містечко, зустрічі зі знаючими людьми, виступи на Великій сцені гуцульських виконавців та музичних ансамблів з та поза меж України – щороку «Черемош-Фест» збирає кілька тисяч спраглих до карпатського людей.

«Черемош-Фест» - наймасовіший захід для туристів на Гуцульщині, а в 2014 – просто єдиний, що його змогли провести.
Не можна сподіватися, що горяни та туристи в один день – наприклад, Фестивалю – раптом почнуть мислити однаково. Так само не можна сподіватися, що всі ми будемо так мислити – всі різні, уніфікація є шкідливою. Проте, всіх нас може єднати цінність збереження Черемошу. Хай мотив до цього в горян та туристів є цілком відмінний, підсумковий результат від цього - незмінно позитивний.
«Криворівня – село, де творили Франко, Параджанов, Коцюбинський, інші корифеї ..» – це все так. Одначе, серед людей, що приїхають в наш час на Гуцульщину, мусять бути ті, що їм до снаги не лишень гортати, а й наповнювати актуальним змістом сторінки актуальної історії та культури України. Певною мірою, ми зазираємо в майбутнє, шукаємо відповідь, що робити, коли весь цей бруд закінчиться і настане час будувати щось із зазбираного каміння (в цей час звучить «Imajine» Джона Леннона)– тільки наш тунель все ніяк не закінчується світлом і галявиною з кульбабками. Тому замість «чудові гори карпатські незрівнянної краси, пісенного краю співучого народу» ми закликаємо небайдужих до збереження від іржавих мінігесівських труб. Що нас всіх це стосується.

Протягом року в рамках «Черемош-Фесту» відбуваються численні сплави ріками не тільки Карпат - Чорним і Білим Черемошем, Прутом, а й Західної України - Збручем, Дністром, Серетом та ін. Ми розвідуємо оригінальні явища карпатської культури, подорожуємо до туристичних об’єктів, цитуємо ключових для Карпат людей.
Ми намагаємося подавати інформацію у формі, доступній широкому загалу туристів, шукаємо найцікавіші – і правдиві – інтонації карпатської культури, експериментуючи при тому із формою, щоб найефективніше донести ідею до людей. Тому для когось «Черемош-Фест» - це фестиваль, чи сплави Черемошем, чи фото карпатських пейзажів, чи інформування про перебіг кампанії за збереження карпатських річок – все це і становить ініціативу «Черемош-Фесту», стрижнева ідея якого - розвиток неспоживацького туризму як альтернатива до знищення екології карпатських річок, Черемошів Чорного та Білого зокрема.

II
В кожному туризмі є трохи атракції, а в кожній атракції - трохи туризму.
"Черемош-фест" - поєднання двох повноцінних частин - Черемошу (що представлене сплавами, походами в гори, еко-складовою тощо) та Атракцією (культура-мистецтво-музика).
У фестивалю є є одна ідея, що складається з двох початків, де жоден не є превілюючим. Черемош в даному випадку - знаменник, що спроможний об'єднати ці два компоненти.

Криворівня - сюди здавна приїжджали люди набутися місцевої культури, гір. Кращі зразки винесеного з Карпат мають стосунок до Криворівні (Тіні забутих предків, Птах з чорною ознакою, Франко, Коцюбинський, Головацький та ін.).
Ми повертаємо давно існуючу практику - коли люди приїжджають сюди із своїм рівнем культури - і вбирають в себе кращі зразки культури місцевої.
Дримба - це символ, десь потаємний, десь одвертий - але один із найхарактерніших для Гуцулії.

Все те, що ми підтримуємо, воно базується від Черемошу, від його чистої води та доброї екології, збереження традицій. Наше завдання - занести в особистий простір кожного з людей, що приїдуть на Фестиваль, той ракурс бачення Карпат, що примушує серце стукати в карпатському ритмі. Бо гори зсередини значно цікавіші, і дуже далекі від радянської ідилії чи "бані з виходом на трасу з двома смереками". Здатні заворожувати.

Ми хочемо перебороти людську байдужість, знайти - а саме запропонувати - знаменник - що запалить очі людей. На роль знаменника немає нічого ліпшого за Черемош - одну із ключових річок транскарпатського простору.

III
«Черемош-Фест» – атмосферний ландшафтний фестиваль, ряд композиційних вирішень організаційної драматургії зумовлені саме карпатським ландшафтом.
Першого "Черемош-Фесту" було задано вектор - усі презентовані музичні виконавці блукали транскарпатськими музичними стежками. Рамки акустичного простору фестивалю відстежуються на суміжних до «етнічної» площинах із ефемерним обмежуючим world music.
Задаючи зміст Фестивалю, ми заповнюємо форму, параметри якої задані аудиторією, що стоїть на сторожі відповідності первинно закладеним ідеям.

«Черемош-Фест» - 3-D карпатського простору, де x – туризм, Y – музика, z – локація. Щодо t - Фестиваль не мандрівка в минуле, бо точка для споглядання, переосмислення двох площин – урбаністичної та ландшафтної. Хоч в Криворівні і плине поволи.
Фестиваль спрямований на актуалізацію горянських інтонацій в сучасній культурі шляхом їх співставлення із культурним простором світу.

|